County Swimming Championships continue to reap rewards for Oaks

Sevenoaks Swimming Club at the Kent County Championships at the weekend. Credit: Sevenoaks Swimming Club

The second weekend of the Kent County Swimming Championship 2019 kicked off at Crystal Palace on Saturday 26th January with the Girls 400m IM. 

The Sevenoaks Swimming Club ladies stepped up in this tough event with Alyze Gentles (U12) winning bronze, Elspeth Watson (U14) clinching a silver and Eva Okaro storming through in the under-13 years age group to win Gold. 

Next up were the boys 400m Freestyle where Aiden McMillan (U16), added to his medal tally with a powerful swim to secure bronze. The ladies followed suit too and didn’t shy away either in the 400m Freestyle, with Jasmine Wallace (U16), Amelia Childs (U15) and Alyze Gentle (U12) all returning home with bronze medals.

The boys finished proceedings on the Saturday in the 400m IM, with Aiden McMillan and Oscar Wilson, both U16, winning gold and bronze respectively. 

Louis Hayes (U15) also brought home gold and also secured two hands on the under-16 400m IM Junior Cup.

The Sunday brought on more strong swims and personal bests. Kicking off with the 200m IM sprint, the under-13 girls Eva and Izabella Okaro brought home gold and bronze respectively. Amelia Childs powered through to deliver a bronze in the under-15 age group. 

Devon Tannock set the boys off in the 200m IM too by winning a sturdy bronze. Jake Hudson (U15) stormed through on all four strokes to win bronze whilst teammate Louis Hayes duplicated his performance from the day before to bring home Gold and the under-16 200m IM Junior Cup.

Hard work bears fruit, with coaching and support on all levels assisting in stunning results at the end of the first two weekends with swimmers of Sevenoaks Swimming Club amassing a collective total of: 

Six under-16 Junior Cups,  16 Golds, 12 Silvers, 30 Bronzes, 99 (Top 8) Final Swims and 337 Heat Swims. No small achievement for any club!

Two more weekends of fast racing to go with the Kent County Swimming Championships 2019 concluding on the 10th of February.

Here is a list of Club qualifiers who also competed over the weekend:

400m IM: Sarah Williams, Eleanor Allen, Holli Gushlow, Emily Brown, Samriddhi Das, Millie Armstrong, Macaulay Johnston, Robert Allen, Euan Terry, Jacob Hudson, Benjamin Strebel

400m Freestyle: Toby Burke, Jacob Crombie, Thomas Johnston, Macauley Johnston, Thomas Johnston, Noah Enticknap, Dillon Bentley, Jacob Hudson, Benjamin Strebel, Euan Terry, Ruth Godfrey, Eva Okaro, Izabella Okaro, Daisy McMillan, Millie Armstrong, Elspeth Watson, Holli Gushlow, Lilie Chambers, Madeleine Glen, Amelia Lodge, Edith Norton, Emma Evans-Wilson

200m IM: Abigail Saunders, Fern Grey, Alyze Gentles, Lilia Fornasier, Emily Brown, Martha Roberts, Millie Armstrong, Samriddhi Das, Holli Gushlow, Katie Vowell, Megan Marter, Madeleine Glen, Aoife Lauerman, Sarah Williams, Zachary Raymond, Thomas Creasey, Jaedon Lynch

Toby Burke, Jonathan Vowell, William Jarrett, Zach Howard, Seamus Hamilton, Macauley Johnston, Robert Allen, Edison Hammond, Oliver Coote, Oscar Wilson

Girls 1500m Freestyle: Daisy McMillan, Lilie Chambers, Jasmine Wallace

Boys 800m Freestyle: Euan Terry, Noah Enticknap